Na nasze pytania odpowiada pochodzący z Wysp Zielonego Przylądka 26 letni napastnik zespołu KS Nowa Jastrząbka Żukowice – Helton  Goncalves.

Helton, na początku opowiedz jak i kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z piłką nożną?  Ktoś zaszczepił w Tobie piłkarskiego „bakcyla”?

To była nasza rodzinna tradycja i większość dzieci albo grała w piłkę nożną lub wybierała pływanie. Ja wiedziałem, że zawsze chcę grać w piłkę i tak zostało do dzisiaj. Moi dwaj kuzyni też grają w piłkę – jeden w Portugalii, a drugi we Francji na poziomie 3-ciej ligi.

W jakich drużynach dotychczas występowałeś?

Wyspy Zielonego Przylądka:  – drużyna szkolna WZP S

Portugalia: FC Crato

W Polsce były to Dąb Zdżary, Czarnovia  Czarna i oczywiście mój teraźniejszy zespól KS Nowa Jastrząbka Żukowice, z którym wywalczyliśmy awans w 2021 roku do okręgówki.  (Helton w 14 meczach zdobył 30)

W Nowej Jastrząbce występujesz po raz drugi. Co zdecydowało o tym, że wróciłeś do klubu?

Spędziłem w tej drużynie jedną rundę dwa lata wcześniej gdzie poznałem fajnych ludzi i dobrych kolegów. Widząc zaangażowanie i to co dzieje się teraz w klubie, chciałem pomóc w powrocie drużyny do ligi okręgowej co nam się udało wykonać.

KS Nowa Jastrząbka – Żukowice to beniaminek Klasy Okręgowej.  Na półmetku rozgrywek zajmujecie 7 miejsce. Jak oceniasz rundę jesienną w wykonaniu drużyny i jaki jest cel zespołu w bieżącym sezonie?

Myślę, że jako beniaminek zagraliśmy bardzo dobrą rundę jesienną oraz doszliśmy do półfinału PP w naszym okręgu gdzie przegraliśmy w ostatnich minutach z zespołem Bruk Betu Termalici II Nieciecza. Na pewno nasza dyspozycja zaskoczyła niejednego i pokazaliśmy, że trzeba się z nami liczyć. Celem jest utrzymanie oraz ogrywanie młodych zawodników przed następnym sezonem. Moim osobistym celem jest utrzymanie formy strzeleckiej na wiosnę.

Mecz z Twoim udziałem, który na długo zapadł Ci w pamięci?

Myślę, że na pewno będzie to mecz o awans z zespołem Łukovia Łukowa gdzie ku naszemu zdziwieniu po 20 minutach przegrywaliśmy 0: 3 , a do przerwy 1:4. Nie mogliśmy tego meczu przegrać i po przerwie od razu zaczęliśmy atakować. W ciągu 10 minut doprowadziliśmy do remisu, a chwilę później prowadziliśmy 5:4. Niestety, w ostatniej minucie sędzia podyktował rzut karny dla gości i mecz skończył się wynikiem 5:5. Jeden punkt wystarczył nam jednak do tego by awansować do Klasy Okręgowej.

Najlepszy zawodnik, przeciwko któremu przyszło Ci rywalizować?

Najlepsi grają w Jastrząbce:) Rywalizowałem z kilkoma dobrymi przeciwnikami, do których mogę zaliczyć: na Podkarpaciu był to Janusz Wolański oraz w Małopolsce stoper i trener KS Rzuchowej – Kamil Pawlak. W naszej drużynie jest wielu dobrych zawodników, ale na pewno dużym talentem jest Hubert Chłopek. W tej rundzie będzie występował w Wolanii Wola Rzędzińska.

Jakie były Twoje pierwsze wrażenia Twojego pobytu w Polsce?  Byłeś czymś zaskoczony?

Dobra kuchnia, ciekawi ludzi, ładne miasta i dobry kontakt z Polakiem po „wypiciu” dwóch kieliszków bimbru:)

Jakie miejsce (miejsca) w Polsce zrobiły na Tobie największe wrażenie?

Kraków jest pięknym miastem gdzie aktualnie mieszkam oraz Sopot też jest miejscem gdzie mógłbym zamieszkać na dłużej.

Która potrawa polskiej kuchni posmakowała Ci najbardziej?

Bardzo lubię barszcz z uszkami

Jak Helton Goncalves spędza czas wolny?  Jakie jest Twoje hobby?  (Poza piłką nożną)

Tak jak wspomniałem – dużo czasu poświęcam na siłownię oraz oglądając mecze. Lubię także zwiedzać polskie góry.

Plany na przyszłość? Zagrać w wyższej lidze?

Moim marzeniem jest wywalczyć awans do V ligi z KS NOWA JASTRZĄBKA ŻUKOWICE. Jako dzieciak zawsze marzyłem żeby zagrać w FC Porto, ale myślę, że może się to już nie udać.

Jaki jest Twój cel strzelecki w rundzie rewanżowej?

Chciałbym podtrzymać formę z pierwszej rundy. Przed sezonem żartowaliśmy z kolegami, że strzelę, 40 więc jeszcze trochę zostało. W A-klasie kiedy z drużyną awansowaliśmy, strzeliłem 30 goli w 14 meczach, więc kto wie, kto wie…:)

Kto był Twoim piłkarskim idolem w dzieciństwie, na kim się wzorowałeś?

Moim idolem od zawsze był Ronaldo – Brazylijczyk (Luiz Nazario de Lima), a teraz najbardziej lubię oglądać w akcji Mbappe z PSG.

Na końcu chciałem wszystkich pozdrowić oraz zaprosić na 40 lecie naszego klubu, które odbędzie się 25 -tego czerwca na naszych obiektach. Szczegóły wkrótce !!!

Rozmawiał: Jakub Bujak